x
Tesettür Giyim Nedir?

Tesettür Giyim Nedir?

29 Temmuz 2020

Tesettür hayatını İslam şartlarına dayanarak devam ettirmeyi seçmiş olan kadınların giyimlerine denmektedir. Tesettürün kelime anlamına indiğimizde ise örtünmek kelimesi ile karşılaşıyoruz. Fakat buradaki örtünmek sadece saç tellerini gizleyecek şekilde kafa bölgesinin örtülmesi anlamına gelmemektedir. Bunun yanı sıra giyim kuşamın da buna uygun hale getirilmesi gerekmektedir.

Tesettür Giyim Nedir?

Tesettür giyimin mantığı vücut hatlarını belli etmeyecek şekilde gerekli bölgelerin gizlenmesine dayanmaktadır. Günümüz koşullarına baktığımızda ise bu konuda sunulan birçok ürün bulunmaktadır. Tesettür giyim arayışında olan kadınlarımız için birbirinden farklı türde yapılmış olan çeşitli kıyafetler ile karşılaşmaktayız.

Tesettür Giyim Nasıl Olmalıdır?

Tesettür giyim ile ilgili kurallara Kur'an da fazlasıyla rastlamaktayız. Günümüzde sadece saçın kapanması ile biliniyor olsa da bu konuda dikkat edilmesi gerekilen birçok nokta bulunmaktadır. Öncelikle giyilen kıyafetin vücut hatlarını ortaya çıkarmaması gerekmektedir. Bu sebeple dar ya da transparan kıyafetlerden kaçınmalısınız. Öte yandan kadınlar için el, yüz ve ayakların dışında vücudun hiçbir bölgesinin görülmemesi gerekmektedir.

Tesettür Elbise Nedir?

Elbise bildiğimiz üzere tek parça olan bir kıyafettir. Tek parça olması sebebiyle kadınlar için kolay ve gün kurtarıcıdır. Kombinleme derdi olmayan elbiseyi sadece ayakkabı ve çanta ile bir bütün haline getirebilmekteyiz.

Tesettür giyimde de elbisenin yeri oldukça fazla. Birçok malzeme ile üretilmiş olan elbiseler görmekteyiz. Kullanım yerine ve şekline göre birçok çeşit bulunmaktadır. Elbise denince ilk akla gelen abiye elbiselerdir. Tesettür için abiye elbise çeşidi sınırsız desek yalan olmaz. Farklı model ve renklerde birçok abiye elbise ile karşılaşmanız mümkün. Özel günlerde tercih edilen abiye elbise, koyu renkler ile asil bir göründe olmanızı sağlayacaktır. Abiye elbiseler genellikle topuklu ayakkabı ile kullanılır.

Öte yandan elbise günlük hayat için de tercih edilebilir. Özellikle yaz aylarına uygun canlı renkler sizi oldukça sevimli gösterebilir. Elbiseyi hemen hemen her ayakkabı ile kombinleyebilirsiniz. Spor ayakkabı ya da sandalet gibi ayakkabı çeşitleri gün içerisinde size rahatlık sağlayacaktır.

Elbise fiyatları hakkında kesin bir bilgi vermek doğru olmaz. Elbisenin üretiminde kullanılan malzemeye ve elbisenin kullanım durumuna göre fiyatları farklılık gösterecektir. Yine de abiye elbiselerin, günlük elbiselerden daha pahalı olduğunu söylememiz mümkün.

 

 

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.